11 Temmuz 2008 Cuma

Tang ile ip boyamaTang ,oralet veya başka isimlerde satışı yapılan toz içeceklerle ip boyamayı denediniz mi hiç? Yurtdışında buna Kool-aid ile boyama diyorlar.Amaç, toz içecek maddesinin ihtiva ettiği gıda boyasını kaynatarak kullanacağınız ipin bünyesine sinmesini sağlamak.Bizde farklı renk alternatifleri yok maalesef.Bunun için vişne,limon,şeftali,portakal karışımlı içecekleri kullanabilirsiniz.Hepsini,birkaçını veya tekini de mikslemenız kafi.
Burada dikkat edeceginiz en önemli konu, kullandığınız ipin sentetik ,pamuk olmamasına dikkat
edeceksiniz.Merserize,pamuklu ve sentetik akrilik iplerde maalesef renkler emilemediğinden
çok açık ve mat çıkıyor.

Ben bu deneyimde %90 moher %10 akrilik 50 gram beyaz ip kullandım.Siz bulabiliyorsunuz
saf yün ve mümkünse doğal renginde olanı kullanırsanız renklerin çok daha canlı çıkacağını göreceksiniz.
Önce ipimi masada yaklaşık 2 metrelik kangal haline getirdim.Yani yumak ipi açtım.Siz de masa veya sandalyeler kullanarak ipi uzun uzun açabilirsiniz.İkinci aşamada yaklaşık 50 cm de bir ipleri gevşek bağlarla bağladım.Resimlemeyi unuttuğum bir detay, tüm ipleri bu aşamadan sonra yaklaşık 1,5 litre oda sıcaklığındaki suya yatırdım.Üzerine 125 ml.kadar üzüm sirkesi ekledim.Sirke, rengin ipten akmasını önlüyor ve rengi ipe sabitliyor.Bu işlemi geceden yaparsanız sabaha kadar ipiniz suda bekleyerek işleme hazır olacaktır.Sabaha kadar beklettiğim sulu ip karışımına bir kaşık yardımıyla toz içeceği yavaş yavaş yedirdim.Ben ,50 gram ip için 2 paket 50 gramlık Tang vişne kullandım.Toz suda dağıldığı an
tencereyi en kısık ateşe alarak yaklaşık 35 dakika arada bir karıştırarak kaynattım.Suyun fokur fokur kaynamamasına dikkat edin.Zaten ip, rengi emdiğinde suyun rengi berraklaşacak ve renk ipte sabitlenecek.Bu olduğu an ateşi kapatıp tencereyi soğumaya bırakın.En önemlisi iplerin yavaş yavaş soğuması.Direk soğuk suyun altına alırsanız iplerde keçeleşme! olacaktır.Tenceredeki su soğumaya yüz tutuğunda ipleri lavabonuza alın ve soğuk durulayın.Renkler berraklaşınca yumuşatıcıyla elde yıkayın.Fazla sıkmadan balkonda veya uygun bir yerde güneş almadan kurutun.Kuruyan ipinizi yumak haline getirip artık istediğiniz yerde kullanabilirsiniz.
© Bu yazı orguatolyesi.blogspot.com’a aittir. Başka bir yerde okuyorsanız lütfen asıl adresi ziyaret ediniz.

3 yorum:

Cocukla Cocuk dedi ki...

Tang satışlarını patlatır bu boyama. Aslında bizim geleneksel doğal boyama metodlarımız öyle çok ki, doğal boyamaya uygun çok fazla bitki var ülkemizde. yöntemde hemen hemen aynı. eline sağlık boyama çok düzgün görünüyor,dalgalar olmamış.

çilli kız dedi ki...

İLK DEFA BU SİTEDE GÖRDÜM ÇOOK İLGİNÇ:()AĞZIM AÇIK KALDI...

hülyakonar dedi ki...

nasıl yani!

tang ile ip boyama başlığını görünce hani tang-in renklerinden bahsediyorsunuz diye düşündüm...

inananmıyorum...yaratıcılık bu olsa gerek.

hayran kaldım.insanlar içmek için bile tang-i suyla karıştırıp yapmaya üşenirken siz tang-le üşenmeyip neler yapmışsınız...

elinize sağlık,gerçekten elinize sağlık...

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails