9 Ağustos 2008 Cumartesi

Seraphina's tığ işi Şal ve telif yasalarıyla ilgili önemli notlar
Uzunca bir aradan sonra tekrar Merhaba!
Yaz günleri işte.Fazlaca hareket,ziyaret,tatil derken gene burdayım.Birde üstüne blogumda teknik bir arıza oluştu.Yeni gönderi oluşturamadım.Ben de skinini değiştirme gereği duydum.Tabii veri kaybına da uğradım.Burada blogumu takip edip sitesini eklemeyi atladığım sevgili arkadaşlarım varsa bana mesajla ulaşsın ki tekrar ekleyebileyim.
Gelelim çalışmalarımıza .Dinlenmeye fırsat buldukça örgü de ördüm.Eskileri tamamladım yenilere başladım.
İlk olarak tığişi şal soran arkadaşlarım için kolay ve güzel bir model hazırlıyorum.Her türlü iple istediğiniz uzunlukta örebilirsiniz.Şalı, sevgili Doni hazırlamış ve Americada en çok örülen şallardan bir tanesi.Buraya grafik açıklamasını ekliyorum.Sanırım grafik okuyan arkadaşlarım için kolay olacaktır.Doni ,sitesinde adım adım yapılış aşamalarını açıklamış.Buradan resimli anlatımına bakabilirsiniz.Burada ben açıklayamıyorum,çünkü geçtiğimiz ay blogum telif yasalarına bakan bir amerikalı avukat tarafından didik didik incelendi,neyse ki suç oluşturacak bir eylem bulunamadığından olay kapandı.Yani şuan türkiyedeki blog sahibi arkadaşlarmın dikkatli olması ve sitelerinde varsa başkalarına ait izinsiz içerik yayınlamamalarını salık veririm.Benim başım ağrıdı sizinki ağrimasın.
NOT:Bir modeli, yabancı bir site olsa bile! izinsiz olarak kopyalamak,yapılan çalışmaları türkçeleştirip bloglarda yayınlamak(FREE olsa bile) telif yasalarına göre suçtur ve hak sahibi isterse yasalara başvurabilir ve blog sahibi hakkında dava açabilir.

.
Şalımızda örgü mantığı, başlangıç kenarından ve orta kenarlardan her 6 lı tarbzan grubunda bir arttırma yapmak.Yani arttırmalar sadece dış kenar ve ortalarda yapılır.İkili trabzanlarımız 6 tane olduklarında ortalarından bölerek arttırmaya başlıyoruz.Grafiği incelerseniz dediğimi kolayca anlayacaksınız.Ben Nako Lame ve 3,5 no tığ kullandım.Sizler istediğiniz ipi ve tığı kullanabilirsiniz.Not:Orjinalinde Lionbrand Rainbow veya Jo-Ann Sensations marka ip kullanılmış.Bizde Bravonun Rainbowunu kullanabilirsiniz.Rainbowla örerseniz 5 ve5,5 no tığ kullanın.

Bitmiş halini merak eden için:
Resim alıntıdır.Lutfen ziyaret edin.Bron


.© Bu yazı orguatolyesi.blogspot.com’a aittir. Başka bir yerde okuyorsanız lütfen asıl adresi ziyaret ediniz.

4 yorum:

Cocukla Cocuk dedi ki...

alıntı yapma konusunda keske herkes sizin gibi bilinçli ve saygılı olsa...şal çok şık duruyor önümüz sonbahar şimdiden başlamak lazım...sevgiler bizden

iclal dedi ki...

meraba katya.öncelikle telif yasalarından doğan sorun için geçmiş olsun diyorum.doğru söylüyorsun dikkatli olmak gerekir.unutmadan söyleyeyim sanırım benim sitenin birini eklemişin,unutmuşsun.onuda eklersen sevinirim.

DANTEL ÖRNEKLERİ OYA ÖRNEKLERİ
http://oyadantel-yap.blogspot.com/

iyi çalışmalar arkadaşıma.

didems dedi ki...

katyacım merhaba başına neler gelmiş benim arkadaşım,bu iş ne biliyormusun canım sakınan göze çöp batar misali işte sen bu kadar hassas davranıyorsun ya ondan..çok geçmiş olsun canım.
sevgilerimle
http://didems.blogcu.com
http://hobbyknitting.blogspot.com

nalan dedi ki...

Şal modeli bu ara çok işime yarayacak canım,örneğide kolaymış tam aradığım gibi.Paylaştığın için teşekkürler,kolay gelsin.Sevgiler...

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails